Dane ze strefy euro wskazują, że wpada ona w recesję

Największe zmartwienia to zaskakująco wysoka inflacja, a także szybkie tempo jej wzrostu. Choć poziom bezrobocia jest niski, realne zarobki obywateli spadają. Do tego znacznie wzrosły ceny towarów, zwłaszcza paliwa, a także koszty wynajmu mieszkań.

Dogoniliśmy Szwajcarię. Najnowsze dane o PKB w Europie

Po zmniejszeniu wydatków, następnym krokiem jest zwiększenie funduszu awaryjnego. Jeśli chcesz osiągnąć wolność finansową, to ten krok jest obowiązkowy. Często doradcy finansowi zalecają posiadanie oszczędności, które mogą pokryć podstawowe koszty utrzymania przez 3-6 miesięcy, w zależności od okoliczności. Cięcie wydatków może być również rozsądną decyzją, którą należy podjąć, aby przetrwać i rozwijać się podczas niekorzystnego okresu gospodarczego.

Mamut ruszył z kopyta. Jak działa największa instalacja pochłaniająca CO2

EUR PKB, obecnie zaś jest to ok. 100 kg energii. To między innymi zasługa wzrostu udziału elektrowni atomowych oraz OZE w źródłach energii. Niestety polityka energetyczna Niemiec ukierunkowana jest na likwidację elektrowni atomowych. Proces ten ma zostać zakończony do końca 2022 roku. Takie działania przeddzień kryzysu energetycznego to proszenie się o recesję. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wyników wskaźników PMI dla usług i przemysłu.

Samochód premium w leasingu. Wykup za 1 proc. wartości to błąd? Tłumaczymy

Nadal natomiast rosły koszty produkcji, podobnie jak stopa inflacji była wyższa niż w sierpniu. Tymczasem ceny produkcji rosły w najsłabszym tempie od ponad dwóch Krótkoterminowy system handlu na Forex SD Trading System i pół roku. Z wyjątkiem krótkiego okresu wzrostu w pierwszym kwartale roku, produkcja przemysłowa w strefie euro spada nieprzerwanie od połowy 2022 roku.

Ranking najbogatszych krajów. Polska daleko za Wielką Brytanią, a nawet Czechami

Po gigantycznym kryzysie sanitarnym z licznymi ograniczeniami doszło w Europie do poważnego konfliktu. Jego konsekwencją był kryzys energetyczny i historyczny skok inflacji. Obecna zima przy braku rosyjskiej ropy i gazu jest poważnym wyzwaniem dla sektora energetyki.

  1. Aby sprawdzić, jak pogarszające się oczekiwania w Niemczech wpływają na polską gospodarkę, zbadaliśmy 21 podsekcji przetwórstwa przemysłowego.
  2. Powrót do stanu liczebności zajął ludzkości aż 200 lat!
  3. Przebicie prognoz to głównie zasługa przemysłu, który w ostatnich dwóch latach w strefie euro dołował i w ostatnich trzech miesiącach spadał.
  4. – Te projekt nie może być rozwijany tak jak dotychczas – powiedział.
  5. Recesja w strefie euro staje się coraz bardziej wyraźna.

Mocni kandydaci na prezesa PFR. Spółka czeka na szefa już pół roku

Korelacje zaczęły spadać tuż po rozpoczęciu recesji w Stanach. Jednak był to dość wyjątkowy okres dla Europy, związany ze zjednoczeniem Niemiec i kryzysem Europejskiego Mechanizmu Walutowego (ERM). Nie lepsze nastroje panują w Wielkiej Brytanii. Tu również odczyty dla obu sektorów pozostają pod kreską. Negatywnie zaskoczył zwłaszcza sektor usługowy z odczytem w wysokości 47,2 wobec oczekiwań rzędu 49,1 i sierpniowym wynikiem 49,5.

Globalna blokada chińskiego przemysłu. USA namawiają Unię

Dość wspomnieć, że odpowiadają za ¼ PKB europejskiego i znaczną część eksportu oraz importu (29% i 21%). Niestety również nastroje społeczne w USA nie są najlepsze. Wielu Amerykanów widzi przyszłość w czarnych barwach, spodziewając się nieuniknionego kryzysu. Hamulec ręczny zaciągnęła też Szwajcaria, która w pół roku spowolniła z 3,5 do 1,4 proc. W Niemczech szczególnie mocno malała w maju sprzedaż na targach i niezależnych stoiskach, a Norwegii sprzedaż samochodów (po -17,6 proc. rdr). Mamy za sobą pierwszy szok podażowy, który wbrew niektórym opiniom nie ustępuje — bynajmniej nie w centralnej części Europy.

W Chorwacji i Hiszpanii nawet rosła o odpowiednio 3,8 i 4,5 proc. Dla porównania łączna sprzedaż detaliczna spadła o tylko 4 proc. To oznacza, że Polacy dużo bardziej rezygnowali z zakupów w marketach niż w innych sklepach. Inflacja w Unii Europejskiej w czerwcu wyniosła aż 9,6%, z największym poziomiem w Estonii (22,0%), na Litwie (20,5%) oraz na Łotwie (19,2%). Najniższa inflacja spośród członków UE jest na Malcie i wynosi „tylko” 6,1%.

Wskaźnik dla przemysłu pozostaje wprawdzie jeszcze niżej i wynosi 44,2, ale przekroczył zarówno oczekiwania, jak i poprzednie wskazanie (oba na poziome 43 pkt). Indeks PMI dla przemysłu w strefie euro wyniósł we wrześniu 43,4, co jest wynikiem nie tylko niższym od prognoz (44,0), ale i od odczytu sprzed miesiąca (43,5). Obawy o wystąpienie recesji są całkowicie realne w dobie wciąż trwającej wojny w Ukrainie i przy spowolnieniu gospodarczym w Stanach Zjednoczonych czy w Chinach.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat taka seria miała miejsce dwa razy i za każdym razem kończyła się trwającą ponad rok recesją. Zasadniczo, by można było mówić o recesji jako takiej, stan ten polegający na spadku aktywności gospodarczej oraz obniżeniu się wartości usług i towarów powinien trwać co najmniej przez dwa kwartały. Ile maksymalnie będzie trwała recesja, tego nie wie nikt. Zasadniczo recesja prowadzi do spadku krajowej produkcji, zatrudnienia, inwestycji i obniżenia realnych płac. Co jednak oznacza recesja dla przeciętnego obywatela?

Słychać również bardziej optymistyczne głosy, które przewidują wzrost gospodarczy w strefie euro o 2,6% w roku 2022. Stagflacja jest kolejnym zjawiskiem makroekonomicznym oznaczającym jednoczesne wystąpienie zahamowania wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji. Ta wyjątkowo niekorzystna dla gospodarki sytuacja prowadzi do wzrostu bezrobocia i cen, a także spadku wartości waluty krajowej. Stagflacja powoduje trudności ze spłatą zobowiązań, obywatele borykają się z problemem niestabilności zatrudnienia. Recesja w Niemczech spowalnia tegoroczny wzrost.

We Francji z kolei wskaźnik spadł do 43,9 pkt. Zarówno francuski sektor przemysłu, jak i usług w tym miesiącu okazał wysoką słabość. W tych warunkach wydaje się, że strefa euro w drugim półroczu znajduje się w recesji. Nie pomaga również fakt, że EBC w tym miesiącu Sprzedaż samochodów w Chinach spadła o 9,9% w ujęciu rocznym w sierpniu po raz kolejny podniósł stopy procentowe, co może odbić się jeszcze bardziej na danych gospodarczych w kolejnych miesiącach. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp.

Może to mieć związek z faktem, że branża dóbr luksusowych i usługi odgrywają ważniejszą rolę we Francji niż w Niemczech – komentuje dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank. Choć spadkowy trend jest nie do powstrzymania i dotknie w najbliższym czasie także naszą gospodarkę, najnowsze prognozy jasno pokazują, że stagnacja ani recesja nas nie dotkną. Z opublikowanego w poniedziałek raportu NBP wynika, że w tym roku polskie PKB urośnie o 4 proc. I nawet w 2020 roku będzie na plusie niewiele mniej. We Włoszech dynamika PKB wyhamowała do zera, we Francji wynosi mniej niż jeden procent. A jeszcze niedawno tempo wzrostu PKB w tym kraju było 3-krotnie wyższe.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *